Հայաստանի համար առանձնահատուկ նշանակություն ունեն Հունաստանի հետ հարաբերությունները. Վահագն Խաչատուրյան
72204272-0-0-1600-901-1920x0-80-0-0-b3d6726410f6e4f7eb632759a7c4b917-1771413562377-770x_
Հունաստանի հետ հարաբերությունները Հայաստանի համար առանձնահատուկ նշանակություն ունեն` պայմանավորված երկու երկրների քաղաքակրթական, մշակութային կապերով։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ Հունաստանի նախագահ Կոնստանտինոս Տասուլասի հետ առանձնազրույցի ընթացքում այս մասին ասաց Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, որը պետական այցով Հունաստան է ժամանել փետրվարի 17-ին։
«Ուրախությամբ արձանագրում ենք, որ մեր հարաբերությունները դինամիկ զարգացում են ապրել ամենատարբեր ոլորտներում` քաղաքական, տնտեսական, մշակութային, գիտական, կրթական։ Վերջին տարիները մեր երկրի համար դժվար էին, սակայն գործող իշխանությունը, Կառավարությունը, քաղաքական թիմը կարողացան հաղթահարել այդ դժվարությունները։ Ու դա արվեց նաև շնորհիվ մեր բարեկամ երկրների»,-ասաց ՀՀ նախագահը։
Վահագն Խաչատուրյանն ընդգծեց, որ Հայաստանի ձգտումն է մոտենալ եվրոպական արժեքներին։
ՀՀ նախագահն անդրադարձավ նաև 2025 թվականի օգոստոսի 8֊ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վկայությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Վաշինգտոնում ստորագրված հռչակագրին, դրանից բխող հնարավորություններին, հատկապես Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատմանն ուղղված ջանքերին։
Եզրափակելով խոսքը՝ ՀՀ նախագահը Հունաստանի նախագահին հրավիրեց Հայաստան։