Բժիշկը զգուշացրել է լսողության կորստի թաքնված նշանների մասին
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տվյալներով՝ մինչև 2050 թվականը մոտ 2,5 միլիարդ մարդ կարող է ունենալ լսողության խնդիրներ, իսկ 700 միլիոնը՝ վերականգնման կարիք։
Սակայն շատերը երկար ժամանակ չեն նկատում լսողության կորուստ՝ կորցնելով ժամանակին բժշկի դիմելու հնարավորությունը։
Քիթ-կոկորդ-ականջաբան և աուդիոլոգ Բորիս Ավանեսովը «Երեկոյան Մոսկվա»-ին ասել է, որ լսողության կորուստը աստիճանաբար է առաջանում, և հաճախ մարդը չի գիտակցում խնդիրը, քանի դեռ չի հանդիպել լուրջ դժվարությունների շփման մեջ։
Լսողության կորստի հիմնական ախտանիշներից մասնագետն առանձնացրել է աղմկոտ միջավայրում խոսքն ըմբռնելու դժվարությունները, զրուցակիցներին կրկնելու պահանջը, խոսելիս կամ հեռուստացույց դիտելիս հոգնածության ի հայտ գալը։ Մեկ այլ տագնապալի նշան կարող է լինել ֆոնային հնչյունների անհետացումը, օրինակ՝ փողոցային աղմուկը կամ թռչունների երգը, ինչպես նաև ականջներում զնգոցների տեսքը:
Բժիշկը զգուշացրել է, որ լսողության կորստի պատճառ կարող են լինել վարակիչ հիվանդությունները, ուղեղի տրավմատիկ վնասվածքները, ականջի մոմը, թմբկաթաղանթի վնասումը, տարիքային փոփոխությունները և բարձր աղմուկի ազդեցությունը։ Վտանգավոր ախտանիշներից, որոնք պահանջում են անհապաղ բժշկական ուշադրություն, լսողության կտրուկ վատթարացումը, ականջի ուժեղ ցավը, գլխապտույտը, համակարգման կորուստն ու թարախային արտահոսքն են:
Լսողության հետ կապված խնդիրներից խուսափելու համար մասնագետը խորհուրդ է տվել խուսափել ավելորդ աղմուկից, ականջակալներ օգտագործել, ականջակալներ ավելի քիչ օգտագործել, խուսափել մրսածությունից, պարբերաբար բուժզննում անցնել։ Վաղ ախտորոշումը և ժամանակին բուժումը կօգնեն երկար տարիներ պահպանել լսողությունը: